GERÇEK BİR NİNJA USTASI...

UZAKDOĞU SPORLARI BUGÜNLERDE PEK REVAÇTA... NEDEN DERSİNİZ?..
Kollayın kendinizi!

Erdoğan Şenol, Yeni Asır okurlarının tanıdığı bir isim. 5 yıldır YENİ ASIR Kadın Dünyası'nı çalıştırıyor; 17 yıldır da çocuk dünyasını...
O, bir ninja. Ama bu alemde ona "Sensei" diye hitap etmek gerekiyor. Raconu bu... Genbukan Ninpo sporunun inceliklerini sizin için öğrendim. Derslere başlamam ise tamamıyla kendim için... Haydi bakalım, kollayın kendinizi!..

*

* Son yıllarda pek moda oldu Uzakdoğu öğretileri. Bir profesyonel olarak bunu neye bağlıyorsunuz?
- Sokaktaki taciz ve kapkaç olayları dehşet boyutlarda. Bu yüzden özellikle kadınlar bu öğretiye ilgi duyuyor.
* Etkili oluyor mu bari?
- Ninjutsu çok etkilidir. Kişiyi incitmeden zararsız hale getirir. Günlük eşyalarımızı kendimizi savunma aracı olarak kullanmayı öğretir. Kişinin bedenini eğitirken kafasını da eğiterek bu sanatı iyi yolda kullanmasını sağlar.
* Yanımızda bir eşya yoksa?
- Kişinin saldırı gücünden faydalanarak bu saldırı gücünü ona ters yönde kullanarak etkisiz hale getiriyoruz. Ninjanın en büyük özelliği strateji belirleme ve her tür şeyden savunma aracı olarak faydalanmadır. Bu öyle bir spor dalı ki, engelliler bile yapabilir.

Önce kontrol

* Tekerlekli sandalyede olsa bile mi?
- Herkes her koşullarda kendini savunacak güce sahiptir. Sadece gözleriyle bile bunu yapabilir. Önemli olan bunu ne şekilde kullanacağını bilmektir. İşte biz bunu öğretiyoruz.

* Saldırganı etkisiz hale getirmekten başka ne gibi artıları var bu öğretinin?
- En önemlisi, kendine güven sağlaması, ruh ve beden disiplini. Algılama yeteneğimizi kullanarak kişinin önce ruh olarak zarar vermeyecek biri olduğunu anlayıp, onu dersimize kabul edersek bedenindeki arızaları gideriyoruz. Tıpkı bir marangoz atölyesinden geçer gibi, onu Ninjutsu antrenmanlarına tutarız. Kilosu, sakatlığına kadar tedavi ederek çalışmaya hazırlarız. Bu konuda bana yardım eden doktor arkadaşlarım da var. Kişinin hazır olduğuna kanaat getirdikten sonra antrenmana başlar. Süt içen bir bebeğe bir anda ekmek yediremezsiniz.
* Daha çok kimler başvuruyor?
- Ninjutsu'da her başvuran kabul edilmiyor. Ruhen iyi bir kalbe sahip olmak gerek. Dövüş amaçlı gelene Kemeraltından kendine bir sopa almasını öneriyorum.

Kötülere ders yok

* Kimin iyi, kimin kötü niyetli olduğunu nasıl anlıyorsunuz?
- Dünyanın birçok yerinde çok önemli büyük ustaların verdiği kurslara katıldım. Çok şey öğrendim. Bir ninjanın 6. hissi çok kuvvetlidir. Binlerce öğrenci yetiştirmenin verdiği tecrübe de var tabii... Her yılbaşı, 2 bin 500 öğrencimden kartlar alıyorum. En büyük mutluluk öğrencilerimle iletişimim, onların çok iyi bir meslek sahibi olmaları, bazılarının da öğrenci yetiştirmesi. Dövüş amaçlı gelenler ise, bir süre sonra ya dersi terk ediyor ya da vazgeçiyor bu kötü niyetinden.
* Bir zamanlar ünlüleri de yetiştirdiğinizi duymuştum?
- Doğrudur. Cüneyt Arkın, Şener Şen, Burçin Orhon'u çalıştırdım. Hollywood yıldızlarından Stevan Seagal, Chuck Norris, David Caradine ile de mektuplaşırız; fikir alışverişinde bulunuruz.
* Ününüz Türkiye sınırlarını aşmış görünüyor?
- Yıllarını vermenin karşılığı olsa gerek.

* Peki kendini savunmayı öğrenmenin süresi var mı? Kaç seans ders almalı?
- 4-5 aylık bir çalışma kendini korumak için yeterli. Bazı püf noktaları öğrenmek gerek. Nefes kontrolü, çabuk yorulmama, yiyecek-içeceklerin fayda ve zararları, bilinçli egzersiz nasıl olur, nasıl rahatlanır, zihin meditasyonu nasıl yapılır, nasıl konsantre olunur vs...
* İlgilenenler sizi nerede bulacak?
- Hilton 10. katta ders veriyorum. Yazışmak isteyenlere mail adresimi de verebilirim: erdotakaoga at hotmail.com

* Son söz?
- Yeni Asır'a çok şey borçluyum. Yıllardır beni adım adım zirveye taşıyan binlerce öğrenci yetiştirmemi sağlayan Yeni Asır'a tüm hocalarım adına teşekkür ederim. Domo arigato... (Japonca teşekkür ederim demek-miş...)
* Benim de son sözüm var elbet. Erdoğan Hoca, önümüzdeki haftalarda Yeni Asır okurları için özel bir seminer verecek. Özel bir gösteri de sunacak. Tam tarihi ve gününü, beni takip ederek öğrenebilirsiniz.

Yayımlanma Tarihi: 01-01-1970