KICK BOKS

KICK BOKS NEDİR?


Boks, karate ve tekvando sporlarının bir sentezi olan bu sporun kelime anlamı; kick (tekme) ve box (yumruk) terimlerinden meydana gelmiştir. Türkçe karşılığı “Tekmeli Boks”tur.

Kick Box ilk olarak 1968’lerde sinemanın efsanevi oyuncusu Bruce Lee ve arkadaşları tarafından yapılmaya başlanmıştır. 1970’ler-de Tayland’ın ata sporu olan “Thai Box” (Muai Thai) sporundan da etkilenerek Amerika ve çevresindeki ülkelerde “full contact” olarak yayılmaya başlanmıştır. 1980’lerde Avrupa’da da popüler olan bu spor, sert bulunduğundan “semi contact” ve “light contact” hafif kategorilerini içine alan kick box sistemi geliştirilerek sağlığa zarar vermeyecek kurallar getirilmiştir. 1978 yılından sonra birçok ülkede federasyonu kurulan bu sporun dünyaca tanınan isimleri arasında Waleca, Urkudez, Levis ve Valera’yı sayabiliriz. Ülkemizde 1980’li yıllarda bilinçsizce yapılmaya başlanan kick box, 1985 yılında Karakuşak Dergisi’nce düzenlenen uluslararası Full Contact Şampiyonası ile tanıtılmış, kısa sürede yaygınlaşması üzerine 1994 yılında Selâhattin Bıyıklı asbaşkanlığında, resmi statüye kavuşarak Boks Federasyonu’na bağlanmıştır. Kick box’ta ilk resmi şampiyona aynı yıl ekim ayında Ankara’da düzenlenmiştir.

Yüzde 60 boks ve yüzde 40 taekwondo kurallarını içeren kick box, normal boks ringinde yapılır. Dört kategorisi vardır:

Semi contact; temassız,
Light contact; hafif temaslı,
Full contact; tam temaslı,
Low kick; full contact’ln yanı sıra bacaklara da vurulabilir.

Semi contact ve light contact’te alta kick box pantolonu, üste tişört giyilirken, full contact ve low kick müsabakalarında sadece kick box pantolonu kullanılır, üst taraf ise çıplaktır. Ellere boks eldiveni, ayaklara yumuşak, koruyucu, altı olmayan bot tipi ayakkabılar giyilir. Alt kısım için koruyucu koki ve kafaya kask takılır. Müsabakalar 1 ‘er dakikadan 3 raund-dur. Sırta, hayalara vurmak, kafa atmak, tutmak, yere düşen rakibe vurmak, itelemek yasaktır. Bunların dışında vücudun belden üst tarafına yapılan her türlü vuruş puan getirir.

İzmir kick boks olarak, Türkiye Kick Boks Federasyonu onayla antrenör kadromuz ile kick boks izmir kurslarımızla sizlere en güvenli ve kaliteli bir şekilde hizmet sunmaktayız.